Cuma, Kasım 04, 2011

20 Yıllık Koleksiyonlarım

Yeni bir eve taşındık, yerleşme sürerken ve hazır her şey ortadayken koleksiyonlarımı fotoğrafladım. Aslında kalem ve peçete koleksiyonum yaklaşık 20 yıllık. Çok küçükken başlamıştım. Dekupajcı olacağım taaa 20 sene öncesinden belliymiş yani:)) Peçetelerin çoğu ilkokul arkadaşlarımdan ve annemin ziyaret ettiği yerlerden. Bir tanesi de babam ilk uçağa bindiğinde uçaktan aldığı peçete. Zaten küçükken gittiği yerden peçete ile dönmeyene küserdim, böylece peçete koleksiyonum da çevremdekilerin gönüllü!! yardımlarıyla kısa sürede büyüdü. Eeee, ama ben de gözüm gibi bakmışım, değil mi?

pecete-koleksiyonu

Kalemleri biriktirmeme rahmetli dedem sebep oldu. İstanbul'dan renk renk kalemler getirirdi bana, nur içinde yatsın. Baktım kullanmaya kıyamıyorum, hadi biriktireyim o zaman dedim ve başladım. Tam 9 yaşındaydım. Sonra da gittiğim, gezdiğim yerlerden aldıklarımla ve merakımı duyanların katkılarıyla çoğaldılar.

Hepsinin anısı var. Toplu halde çektiğim için pek anlaşılmayabilir ama içlerinde çok özel parçalar var, saatli, pusulalı, lambalı gibi. Oyuncaklarımın arasında da yine dedemden ve anneannemden hediye olanlar var. Annem de çok oyuncak alırdı bize, hala alıyor:) Mesela aşağıda göreceğiniz ağzı olmayan maymun onlardan biri. Ne kadar oynadıysak, kopmuş ağzı, öylece de kaldı.
oyuncak-koleksiyonu

oyuncak-koleksiyonu

kalem-koleksiyonu

kalem-koleksiyonu

kalem-koleksiyonu

oyuncak-bebek-koleksiyonu

peluş-oyuncak-koleksiyonu
Aslında fotoğrafını çekmeye üşendiğimden buraya koymadığım; 1993 yılından itibaren önemli olayların yer aldığı bir gazete koleksiyonum, yaklaşık 500 parçadan oluşan parfüm şişesi, çakmak, eski demir anahtar, anahtarlık- ki bu da en az 15-20 seneliktir- eski para, kartpostal ve davetiye ile yeni başladığım porselen demlik koleksiyonlarım var. 

Ben biriktirmeyi seviyorum. Yeter ki, ilk parçayla aramda, o anlık ve eşsiz bağ kurulsun, devamı kendiliğinden geliyor. Çünkü  sevmesem, bu kadar şehir ve ev değiştiren bir insan olarak çoktan bir kısmını kaybetmiş ya da vazgeçmiştim. Zira sadece şişe ve gazeteleri taşımak için ayrı bir nakliye tutmam lazım:))Demek istediğim, bu sanırım huy gibi bir şey ve galiba doğuştan. Artık başka bir posta kalsın diğer koleksiyonlar, belki bu arada çöpçü ruhum atağa kalkar ve bu listeye yenileri eklenir.