Cumartesi, Ekim 26, 2013

Benim Dünyam

Benim-Dünyam

Dün itibariyle vizyona giren Benim Dünyam, 2005 yılında gösterime giren Hint asıllı Black filminden uyarlama. Kör, sağır ve dilsiz Ela'yı Beren Saat, onun öğretmeni Mahir Hoca'yı ise Uğur Yücel canlandırıyor. Ayça Bingöl, dizilerden alışık olduğumuz üzere, yine içten bir anne rolünde. Ela'nın küçüklüğünü ise, beş yaşında rol aldığı Yol Arkadaşım'dan beri izlediğim, halen Uğur Yücel ile birlikte Aramızda Kalsın dizisinde oynayan Melis Mutluç canlandırıyor. En az Beren Saat kadar iyi oynadığını, hatta o koca koca oyunculardan rol çaldığını söylemeliyim.

Benim-Dünyam-Beren-Saat

Kör, sağır ve dilsiz Ela için hayat zor, ailesi için daha zordur. Birgün Ela'nın hayatına, onun karanlık dünyasına ışık tutacak olan Mahir Hoca girer. Artık Ela'nın eli-kolu, gözü-kulağı Mahir Hoca olmuştur. 20 yıla yakın sürecek bu beraberliğin tek amacı vardır; Ela'nın okuması.

Filmde bazı sahneler çok sarsıcı, bazı sözleri yumruk gibi vurucu. Filmin başından sonuna kadar gözlerimin yaşı kurumadı desem, abartmış olmam. Film çok ağlattığı için iyi değil elbette, gerçekten iyi. Uğur Yücel'in hem küçük Ela'ya hem de büyük Ela'ya gerektiğinde tokat atarak, gerektiğinde yerlere yapıştırarak verdiği dersler çok etkileyici. Filmin sonundaki rol değişimi ise ibretlik... Bir de yürüyüşüyle, el-kol hareketleri ve çıkardığı seslerle sağır ve dilsiz bir insanı dört-dörtlük canlandıran Beren Saat'i sadece o bakışlar için bile tebrik etmek lazım. Fırsatınız olursa mutlaka izleyin, tavsiye ederim.

8 yorum:

 1. Bahar'ım Beren Saat hani derler ya yıldız ışığı olan biri, hangi dizide oynasa baktırıyor kendine, (en azından şimdilik)tabii benim fikrim ama bir dizide Beren Saat varsa mutlaka bakarım diye düşünüyorum, sinemada hiç izlemedim ama Hint filmlerinden nefret ederim, körlü Yeşilçam filmlerinden de..(normalde ağlatmayan,sevimli eski Türk filmlerine ise bayılırım)bunun konusu ve seni çok ağlattığını da dikkate alınca bakacağımı pek sanmıyorum:)))))ama kusura bakma sakın..
  sevgilerimle

  YanıtlaSil
 2. Black filmi Rani ve Amitabh bir harikaydı. Beren nasıl bilemiyorum. Ama o filmden sonra bunu izlemek isteyeceğimi de açıkcası sanmıyorum :)

  YanıtlaSil
 3. Baharcim gecen gun ben de sinemada tanitim afislerini izliyordum.Beren Saat ve UUgur Yucel icin izlenir diye aklimdan gecirmistim.Ama sen de aciklayici ve guzel yorumda bulundun ya,ilk firsatta insallah izleyecegim..
  Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 4. Bu hafta gitmeyi planladığım bir filmdi bu, anlatımınıza göre, gittiğime değecek gibi görünüyor. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 5. filmi izlemeyi o kadar çok istiyorum ki ...Umarım buna fırsatım olur

  YanıtlaSil
 6. Bu konularda çok hassas olduğumdan ,yorumunu okurken bile etkilendim.
  Çok güzel olduğundan eminim.

  YanıtlaSil
 7. kesinlikle izlenmeye değer bir film olduğunu düşünüyorum en kısa zamanda izleyeceğim canım benim...

  YanıtlaSil
 8. seyretmedi ama merak etmedim de değil.nedense yerli film seyretmeyi sevmiyorum.genelde içim kararıyor.:))

  YanıtlaSil

linkwithin