Çarşamba, Nisan 04, 2012

Ayrancı Antika Pazarı

Ankaralılar bilir, her ayın ilk pazar günü, Ayrancı semtindeki Emniyet Müdürlüğü'nün yan tarafına Ayrancı Antika Pazarı kurulur. Geçtiğimiz pazar günü, tam da ayın ilk pazarına denk gelince, buraya gitmeye karar verdik.

ayrancı antika pazarı

Bünye eskiye meraklı olduğundan, Ayrancı Antika Pazarı bizim için biçilmiş kaftan. Daha adım atar atmaz, gramofonlardan yükselen cızırtılı plak sesleri, başdöndüren kalabalığın ve renklerin etkisiyle kendimizi bir anda elli yıl önceye gitmiş gibi hissediyoruz.

ayrancı antika pazarı

Eski kitaplar, şamdanlar, çerçeveler, kimbilir hangi yaşanmışlıkla pazarda yerlerini almışlar ve yeni sahiplerini bekliyorlar. Onlardan bu şekilde söz etmemin sebebi, sanki canlıymış gibi bir etki bırakmaları üzerimizde. Gördüğüm herşeye dokunmak istiyorum tozlarına aldırmadan, sanki dokununca ben de dahil olacağım o yaşanmışlığa...

ayrancı antika pazarı

ayrancı antika pazarı

Antika Pazarında durduğumuz her tezgahta objelerin hikayesini dinliyoruz. Almanya'dan gelen eski film makinaları, savaş yıllarında askerlerin kullandığı çakmaklar, deniz fenerlerinde kullanılan çalışır vaziyetteki lambalar...
Bu kapı tokmaklarını belgesellerde görmüştüm, gelen misafirin kadın mı yoksa erkek mi olduğunu anlamak için iki ayrı tokmak takılırmış kapıya. İnce ses çıkaran tokmak kadın misafirin, kalın ses çıkaran tokmak ise erkek misafirin geldiğini haber verirmiş. Günümüzde suistimala ve münasebetsiz şakalara ne kadar açık bir durum değil mi? Bu kapı tokmaklarının çifti 400 liraydı.

ayrancı antika pazarı

Antika Pazarında çok kaliteli ve tam ahşap boyama severlerin aşık olacağı resimlerle süslenmiş porselen tabaklar da mevcut. Tanesi 110 lira olan bu tabaklar, aynı zamanda sertifikalı.
antika-porselen

antika-porselen

Bu saat de çok orjinal bir parçaydı, üzerinde yok yoktu yani...

antika-saat

Antika Pazarında hıristiyanlığı simgeleyen parçalar da vardı. Mesela bu ahşap obje aslında bir mumluk, alt çevresine mumları dizip yakıyorsunuz ve mumların ısısı sayesinde yukarıdaki pervane dönmeye başlıyor, pervane ise her katta İsa'nın nasıl dünyaya geldiğini ayrı ayrı tasvir eden, adeta hikayesini anlatan parçaları harekete geçiriyor ve onlar da dönmeye başlıyor. Satıcıyla biraz pazarlık yaptık ama sonra evime böyle bir parça sokmamın yanlış olacağını düşündüm. Aslında beni çeken, tamamen el yapımı olan o küçük, sevimli, ahşap adamcıklardı:)

antika-mumluk

Antika Pazarında bol bol eski fotoğraf da çıkıyor karşınıza. Beni en çok etkileyenlerden biri de buydu. İnsanlar eskiden birbirlerinin 23 Nisan Egemenlik Bayramını kutlarmış, hatta bununla da kalmaz böyle kartlar atarlarmış. Günümüzde kutlamalar yasaklanıyor oysa, ne kadar acı değil mi?

antika-fotograf

antika-fotograf

Vaktiniz olursa ve ayın ilk pazarına denk getirebilirseniz, Ayrancı Antika Pazarını gezin, görün, hissedin. Tarihte bir yolculuğa çıkın. Emin olun pişman olmayacaksınız, tam aksine keşke daha büyük olsaydı diye hayıflanacaksınız.

54 yorum:

 1. çok güzellerr bayıldım,hepsi birbirinden kıymetli ne hoş,en çok gazeteleri merak ettim ben,geçmişin yazılı şahitleri hep ilgimdedir..ve tabi o eski fotoğraflar,çok güzellerr gezebilseydim keşke,,ama gitmiş kadar oldum gerçekten..ne güzel paylaşım canım aklına sağlık:) öptüm canım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Huzurum sen gelsene buralara, ben her yeri karış karış gezdiririm sana:) Çok sağol canım benim:)Ayrıca tekrar, nice yaşlara:)

   Sil
 2. Aşık oldum ben Antika Pazarı'na, Cebeci Pazarında da kuruluyor diye duymuştum hemen araştırmam lazım, süpersin Bahar Ablaaa :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mayacım daktilolar da vardı, tam senlik:) Cebeci'dekini bilmiyorum ama gez mutlaka:)

   Sil
 3. Çok yakın oturmama rağmen gitmek kısmet olmamıştı Baharcığım; ilk fırsatta gideceğim uçurdun beni :)) Cep fotoromanlar gördüm yukardaki resimde ayy ne okurduk ama herkes ama herkes fotoroman kahramanı Franco GASPARİ'ye hayrandı :)) sen bilmezsin şimdi dur şuraya bir video koyayım izle bak ne hoş bir insan şarkı da hoş sana gelsin oldu mu * :)

  https://www.facebook.com/photo.php?v=442197814525&fb_source=message

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaaa, sen İstanbul'da sosyete pazarlarını bil, burnunun ucundaki antika pazarını gezme, uçururum tabi:)) Hahaa, vallahi bilmiyordum Güneşim, ama hepsine baktım, şarkı için de çok teşekkür ederim:)

   Sil
 4. İnanmıyorum yaa.Yıllarca Ayrancı da oturdum böyle bir pazarın varlığından haberim yoktu.Resimlerde kendimi kaybettim.Çok teşekkürler paylaştığınız için.En kısa zamanda gidicem.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neşeli Oyuncaklar, amacıma ulaştım o halde, gezenler hatırlasın, bilmeyenler öğrensin istemiştim, ne mutlu bana, sevgiler:)

   Sil
 5. daha yeni duydum bende kesinlikle uğrayacağım, çok seviyorum eskileri.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Berenim, çok sevindim, sevgiler:)

   Sil
 6. Çok güzel bir paylaşım olmuş elinize gözünüze sağlık,eski yaşanmışlıkları olan şeyler benim de çok hoşuma gidiyor..Makaslar,bozuk paralar,kahve değirmeni benim de çocukluğumdan göz aşinalığı olan kareler:)
  sevgiyle kalın..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Noyumberry, hatırlatmak da beni mutlu etti, çok teşekkürler, sevgiler:)

   Sil
 7. bende gidiyorum sık sık gerçekten güzel eşyalar bulunuyor.meraklı olanlar için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında evet gitmek lazım ama denk getirmek nihayet kısmet oldu, sevgiler:)

   Sil
 8. Harika şeyler varmış, tek tek uzun uzun tüm fotoğraflara baktım, hakikaten kimbilir kimlerin oturma odalarını, salonlarını, yatakodalarını koridorlarını süslüyordu..ah, Ayrancı denince hatıralarım depreşir hep:((tam 10 yıl Aşağı Ayrancı'da oturduk çok severim o yüzden, çocukluğum orada geçti, Ayrancı ilkokuluna gittim, o zamanlar ne bu pazar vardı, ne de bir şey, öyle boştu ki etrafımız..bir yandabizim oturduğumuz koop.. apartmanları, bir yanda Rus sefareti, bir yandan gecekondular şimdi bir tane bile gecekondu yok çok güzelleşti Ayrancı..çok teşekkürler beni çocukluğuma götürdün:)resimler de harikaydı eline sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım Ayrancıyı ben de çok severim, hem düzenli hem sakin. Bir de her taraf apartman olmasına rağmen herkes köpek besler kimse de gık demez. Bizim Batıkentte müstakil evin yoksa evcil hayvana herkes çemkirir. Oysa batıkent yemyeşil, her taraf park, yeşillik dolu. Aman neyse, yorumun için teşekkürler canım, eğer buralara gelirsen eskileri yadeder, bir pazar turu yaparsın. Sevgiler:)

   Sil
  2. Canım Ayrancıyı ben de çok severim, hem düzenli hem sakin. Bir de her taraf apartman olmasına rağmen herkes köpek besler kimse de gık demez. Bizim Batıkentte müstakil evin yoksa evcil hayvana herkes çemkirir. Oysa batıkent yemyeşil, her taraf park, yeşillik dolu. Aman neyse, yorumun için teşekkürler canım, eğer buralara gelirsen eskileri yadeder, bir pazar turu yaparsın. Sevgiler:)

   Sil
 9. çok güzel bir yazı olmş buu:)) gitmiş kadar olduk, teşkr ederiz:))

  YanıtlaSil
 10. Antikalara meraklıyım ,İstanbul ' da antikacıları saatlerce gezerim . Resimleri görünce orda olmak istedim . Teşekkürler canım . Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeynepcim, çok sevindim, teşekkürler:)

   Sil
 11. Her fotoğrafa uzun uzun baktım. Valla çok güzel bir yermiş Baharım, insan ordan saatlerce ayrılamaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslım öyle gerçekten, biz de ayrılamadık, vakit de çok çabuk geçiyor, teşekkürler canım:)

   Sil
 12. Sevgili Bahar
  Sayfanı çok güzel hazırlamışsın. Hele Pazarı anlatman harika idi. Amaaa,bir şeye değinmeden geçemeyeceğim. Neden Fotoğrafların üstüne nickini yazdırıyorsun. Neden burası paylaşım sitesi ise neyini kopya edeceklerini düşünüyorsun. Kusura bakma hatırlatmak istedim.
  Sevgiyle Kal.
  Türesin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türesin Hanım, çok teşekkür ederim. Fotoğraflar üzerindeki yazıya gelirsek, bu yazıma kadar kullandığım hiçbir fotoğrafa yazı yazmadım. Bu ilkti yani. Ancak kısa bir süre önce Nedembegenirsin bloğumuzun ve benim bazı yazılarımın komple kopyalanarak yayınlandığı bazı siteler keşfettik. Defalarca uyarmamıza rağmen herhangi bir değişiklik olmayınca, ben de bu şekilde bir önlem aldım. Evet amaç paylaşmak ama bu benim iznime tabi. Ayrıca paylaşılan yerden bana geri dönüş olmayacaksa bunun adı düpedüz hırsızlık. Çok paylaşmak isteyenler için de google sağolsun +1 diye bir uygulama çıkardı. Alt tarafı bir pazar resmi ama bunu ben çektim, benim bakış açım. Kısacası sebebi tamamen budur ve çok sinirlendiğim için artık tüm yazılarımı bu şekilde hazırlayacağım. Sevgiler.

   Sil
  2. SEVGİLİ BAHAR
   BENİ AYDINLATTIĞIN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. BİLMİYORDUM. NASIL YAPARLAR ÖYLE ŞEYLER. İNANAMIYORUM. SEVGİYLE KAL.
   TÜRESİN

   Sil
  3. Ben teşekkür ederim Türesin Hanım, sevgiler:)

   Sil
 13. BAHARCIM BEN TABKALARA BAYILDIM CNM orjinal oldukları resimlerden de belli
  eşim ankara da ne zaman kuruluyor bu pazar gelirken eli boş gelme demiştim de:D:D
  özenip bezenip konu hazırlamışsın bence önlem almakta haklısın eline sağlık cnm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mavim:)) Çok saol canım benim:)

   Sil
 14. Öyle güzel bir paylaşım ki, inan çok keyif aldım. Gönülden teşekkür ediyorum canım. Bizler için fotoğraflamışsın ve bir de güzel anlatmışsın.
  Yaşanmışlıkları beni de çok etkiler. Sahafları gezmeyi pek bir severim o yüzden.
  Tabakları çok sevdim. Arada bir fotoğraftaki kedişli biblolar da gözümden kaçmadı:)
  Okan Bayülgen'in sezon başındaki programlarından birinde eski yıllarda 23 Nisan gibi dini bayramlar dışındaki bayramların da nasıl bir coşku ve ciddiyetle kutlandığı anlatılmıştı.
  Sevgiyle kal canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım, çok mutlu oldum, ben de eski ne varsa seviyorum, bu böyle antika pazarı da olabilir, çok eski, merdivenleri gıcırdayan bir ev de. Okan Bayülgen tam da demek istediğimi söylemiş, sevgiler canım:)

   Sil
 15. Merhaba

  yeni güncel blog adresiniz açıldı

  www yorumlasak com

  YanıtlaSil
 16. Merhaba biran Ankara'da olmak istedim eskiyi çok severim kapı kulplarını çok beğendim .Bir gün yolum Ankara'ya düşerse mutlaka gezmek isterim.Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah birgün yolun düşer de görme fırsatını yakalrsın canım, sevgiler:)

   Sil
 17. Bayıldım. Ve yıllardır Ankaradayım bilmiyorum böyle bir pazar olduğunu. O pazara defalarca sosyete pazarı için gitmiştim halbuki. Saman pazarına da defalarca gitmişliğim vardır keyfii. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok mutlu oldum, umarım gidip görme fırsatın olur, sevgiler:)

   Sil
 18. Çok severim böyle eski eşya satan dükkanları,pazarları...Ankara'ya yolum düşerse bu pazarı da gezmek isterim:)Bende mimin var alır mısın?:))Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birincim, inşallah yolun düşer buralara, mim için de teşekkür ederim ama ben artık mim kabul etmiyorum, beni affedebilir misin acaba, sevgiler:)

   Sil
 19. o pazarda dolaşmak isiterdim, eşyalara ne güzel hikayeler bulurdum kimbilir...
  anısı olan herşey kıymetli, fiyatlarından da belli olduğu üzere:)
  güzel gezip güzel bir yayın hazırlamışsın bahar teşekkürler.
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asortik, beğenmene sevindim canım, inşallah sen de görürsün bir gün, sevgiler:)

   Sil
 20. eskiler bir başka yaşanmışlık kokuyor bende çok severim harika görüntüler gezmiş kadar olduk sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gönülcüm, beğenmene sevindim, sevgiler:)

   Sil
 21. vallahi bilmiyordum, güya Ankara'da yaşıyorum, tam bizlere göreymiş Baharcım, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Noblessem, sen nasıl kaçırdın, o zaman ilk fırsatta geziyosun, tamam:)) Sevgiler canım:)

   Sil
 22. Bahaaaarr canımmm güzel arkadaşımmm benimmm mutluuu yıllaarrr
  Seni çok seviyorumm iyiki tanıdım senii.. iyiki doğdun baharııım
  yüreği kalbi güzel dostum benim..
  Mutlu sağlıklı nice seneleree
  kocaman öpüyorum senii

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Huzurum, İstanbuldaydım canım, cvp veremedim, saol bitanem, tekrar çok teşekkür ederim canım arkadaşım benim:)

   Sil
 23. Çok hoş şeyler var gerçekten,blogunuzu da çok beğendim bende ziyarete beklerim sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldn, çok teşekkür ederim, sevgiler:)

   Sil
 24. Ne kadar severim eski eşyaların arasında dolanmayı, nasıl da anılarla doludur herbiri....
  Cep fotoromanlara takıldı gözüm, hiç kaçırmazdım gençken :))
  Gümüş bileklik... benim de var ondan küçük bir tane, küçük bir çocukken babaannemden hediye... Ve bir gümüş kupa, kaybolan eşyalarımdan biri :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Banu Ablacım ben de çok severim, hep hayalimdir şöyle bir ninemiz olsa, tavan arasında gizli bir sandığı olsa biz de bulsak diye ama nerdeee:)) Çok teşekkürler geldiğin için:)

   Sil
 25. Ne güzel şeyler var bu pazarda saatlerce gezilebilir paylaştığınız ve tanıttığınız için teşekkürler sevgiler

  YanıtlaSil
 26. Merhaba ,
  Yaşımdan mı ? eskilerin sanata verdiği önem ile çok güzel ve değerli işler çıkartmasından mı neden bilmem antika eşyaları görünce dalıyorum bir ki sormayın gitsin. Çok güzel bir pazar ve bunu paylaşma düşünceniz. Uzun uzun inceledim. Bloğunuzda sanırım daha inceleyeceğim çok şey var, Bana ilham veriyor. Teşekkürler bu güzel paylaşım için.Bundan sonra takibimdesiniz))
  Hasbelkader birşeyler yapmaya çalışıyorum ben de beklerim
  Saygılarımla

  YanıtlaSil
 27. evimizin dibinde olan bu güzel pazara annemle her ay giderdik. Resimleri görünce anılarım canlandı. Zamanında çok güzel şeyler almıştım. Şimdi antalyada yaşadığım ve denk gelemediğim için uzun zamandır gidemiyorum. Paylaşım için teşekkürler. Sevgiler..

  YanıtlaSil

linkwithin